مدرسه زندگی صرفا یک شعار نیست که برخی از مدارس صرفا در عنوان، پسوند یا پیشوند آن را یدک میکشند. در مدرسه باید زندگی کرد و برای تحقق این شعار در مدل همت درسی به نام درس زندگی و معلمی به نام معلم زندگی در متن مدرسه جریان دارد. بر اساس مدل آموزشی همت درس تفکر و سبک زندگی که در مدل آموزش و پرورش وجود دارد و به درستی در اسناد بالادستی و سند تحول بنیادین به دروس اضافه شده است، بستر خوبی برای تحقق یادگیری مهارت‌های زندگی است اما زمان و پتانسیل اختصاص داده به این موضوع کافی نیست؛ بنابراین در مدرسه زندگی با اختصاص زمان بیشتر به این درس و باز تعریف آن و گسترش موضوع با تغییر نام به «درس زندگی» سعی در تحقیق اهداف سند تحول و شعارهای مجموعه همت به صورت شایسته دارد.

اصطلاح مهارتهای زندگی (Life Skills) برای اکثر ما آشناست. تعریف مهارتهای زندگی هم دشوار به نظر نمی‌رسد؛ مهارتهایی که به ما برای زندگی بهتر کمک می‌کنند! البته اتفاق‌نظر قطعی در مورد فهرست مهارتهای زندگی و اینکه چه چیزهایی را باید به عنوان مهارت زندگی ضروری دانست و به صورت دقیق وجود ندارد.

خودآگاهی و همدلی، تصمیم گیری و حل مسئله، تفکر خلاقانه و تفکر نقادانه، مهارتهای ارتباطی و مهارت مدیریت رابطه، مدیریت احساسات و هیجانات و مدیریت استرس از جمله مهارتهایی است امروزه به عنوان حداقل مهارتهای زندگی لازم برای زیست در دنیای امروز از سوی بعضی کارشناسان پیشنهاد می‌شود. اما همانطور که بیان شد مهارتهای زندگی به این موارد محدود نمی‌شوند.

از سوی دیگر بسیاری از مهارتهای زندگی با آموزش رسمی و حفظ کردن مفاهیم الزاما منتقل نمی‌شوند و نیاز به تمرین و قرار گرفتن در موقعیت دارد. همه ما از اینکه کارگروهی فواید بسیاری دارد و حتی اینکه در کارگروهی ضعف های زیادی داریم آگاهیم و حتی دوست داریم کارگروهی انجام دهیم اما در عمل با شکست مواجه می‌شویم. در مدرسه زندگی سعی شده با فراهم کردن فرصت ها و موقعیت های واقعی، با استفاده از ظرفیت های زنگ زندگی به انتقال این مهارتها و درونی سازی آن ها کمک شود.

معلم زندگی هم تعریفی است که خاص مدرسه زندگی تعریف و تبیین شده است. معلم زندگی هم معلم است، هم یک دوست؛ همراهی در کنار دانش آموزان. معلم زندگی هم در نقش راهبر و معلم در کلاسهای زندگی هدایتگر کلاس است و هم به فراخور در کنار بچه ها در نقش دانش آموز در کلاس سایر دبیران حاضر می شود و حتی در کنار آنها به تکلیف حل کردن و امتحان دادن می پردازد.

هم افزا – طرح درس مشاغل

خودآگاهی در جهت آشنایی با توانمندی ها، آشنایی با توانمندی های سایر همسالان و هم افزایی درون گروه و آماده شدن برای تولید محصول و ارائه در بازارچه دانش آموزی یکی از محورهای درس زندگی است.

زمانی برای کتاب

باغچه زندگی

باغچه زندگی یکی از برنامه های جانبی کلاس زندگی در سال ۹۸ بود. برخی از اهداف باغچه زندگی به شرح زیر است: افزایش حس مسوولیت پذیری نگهداری و مراقب از موجودی زنده ارتباط با خلقت و مشاهده سیر رویش گیاه به صورت مستمر مشارکت در زیباسازی فضای مدرسه احساس تعلق و دلبستگی بیشتر به فضای

ناژوان، حیاط دوم مدرسه

با شنیدن کلمه کلاس یاد چه چیزی میافتید؟ وقتی که به کلاس درس می اندیشیم ناخودآگاه اولین تصوری که از کلاس به ذهن ما می آید ، نیمکت های ردیفی و منظم، به همراه تخته سیاه و میز معلم و سطل آشغالی در گوشه کلاس می باشد.

تدریس دانش آموزان

یکی از اصول محوری کلاس زندگی تدریس دانش آموزان است. در این وضعیت معلم زندگی کاملا در قالب یک دانش آموز در کلاس حضور پیدا میکند.

برگزاری مراسم شهادت حضرت زهرا سلام الله توسط دانش آموزان همت

دانش آموزان با محوریت دپارتمان مناسبات از چند روز قبل از شروع مراسم دست به کار شدند و با شعار ما بچه های مادر پهلو شکسته‌ایم با همراهی معلم های زندگی خودشان برای انجام مراسم برنامه ریزی کردند.

تمرین مسوولیت پذیری در کلاس زندگی

نجات آب

منابع اطراف ما محدودند. این یک واقعیت است که همه پذیرفته اند و همه میدانیم که تنها راه مدیریت منابع است. انرژی، آب، زمان، پول و … همه و همه منابعی هستند که در اطراف ما وجود دارند و باید از دوران دانش آموزی به صورت عملی آن را تمرین کنیم. کلاس زندگی محلی برای تمرین مدیریت منابع در عرصه های مختلف است.

اردوی دوستی و رفاقت ورودی‌های ۹۹ همت

وقت نداریم!

کنکور یا زندگی!؟ مدارس فرزندانمان را برای کدام مسیر آماده می‌کنند؟

مسابقه کتاب خوانی اولیا توسط دانش آموزان

مساله یابی دانش آموزان در کلاس زندگی

دانش آموزان در کلاس زندگی به دنبال رفع مسائل و مشکلات مدرسه هستند و در نهایت با مدیر مدرسه نتایج بررسی های خود و مشکلات و مسائل را در میان میگذارند.

جشن میلاد امیرالمومنین

جشن میلاد امیرالمومنین با مدیریت دانش آموزان هفتم و راهبری معلم زندگی برگزار شد

از علم تا عمل سواد رسانه‌ای

در کلاس زندگی آموخته های خود را درباره Microsoft Word را در جهت طراحی سوالات به صورت کاملا حرفه‌ای (جدول بندی و …) استفاده کردند و از کتاب ۱۵۰ هشتگ سواد رسانه ای سوالاتی برای والدین خود طراحی کردند.

دفتر زندگی

دفتر زندگی، محل تمرین و جمع بندی آموخته های ماست. تمرین مهارتهای مغزی و نخ تسبیحی برای ارتباط بین سایر دروس در کلاس زندگی. فرصتی برای تمرین مداومت و استقامت …

وعده‌ خانگی پایه نهم

مدرسه زندگی مفهومی است که به زمان رسمی مدرسه محدود نمی‌شود. معلم زندگی با دانش آموزان زندگی می‌کند و لذا وعده های گروهی معلم زندگی با دانش آموزان با توجه به موقعیت در منازل می‌تواند عاملی برای ایجاد صمیمت و ارتباط بیشتر دانش آموزان با همدیگر و فراهم شدن بستر آشنایی و حتی ارتباطات خانوادگی،

وقتی برای کتاب در کلاس زندگی با راهبری معلم زندگی

لپ تاپ به جای سیستم ثابت کامپیوتری

در مدل همت ابزارهای کمک آموزشی جای ویژه ای برای خود دارد. به جای اینکه یک سایت کامپیوتر داشته باشیم که فقط بعضی از کلاسهای از آن استفاده کنند، با استفاده از سیستم های لپ تاپ هر کلاسی میتواند به صورت گروهی و با استفاده از لپ تاپ به یادگیری اکتشافی موضوعات مورد نظر دبیر

بهسازی قلمرو

مدرسه فقط محل درس خواندن نیست… در آن زندگی میکنیم. قرار نیست یک عده تمام تلاش خود را به این معطوف کنند که فضا را برای من فراهم کنند که من در آن درس بخوانم. خودم هم باید نسبت به محیط زندگی ام حساس باشم و احساس مسوولیت کنم؛ برای همین باید به فکر بهبود

همدرس

دانش آموزان در مدرسه زندگی، در کنار رقابت که نمک هر فعالیتی است؛ به همکاری و رفاقت با هم‌درس خود توجه می‌کنند و سعی در حل مسائل به کمک همدیگر دارند. تجربه مباحثه، تمرین و درس خواندن گروهی از تجربه‌هایی است که از قدیم تا به امروز در حوزه‌های علمیه رواج داشته و دارد، ولی متاسفانه دانش‌آموزان در اکثر مدارس از چنین تجربه‌ شیرینی محرومند.

برگزاری جشن روز مادر ۹۸ توسط دانش آموزان

دانش آموزان در زنگ زندگی با همراهی معلم زندگی خود اقدام به برگزاری جشنی کاملا غیرمنتظره به مناسبت روز مادر نمودند و هر کدام به نحوی در تدارک این جشن مشارکت نمودند.

کارگروهی و چیدمان کلاسی

کتاب برگر

دانش آموزان پایه هفتم جهت گسترش فرهنگ کتابخوانی با همراهی معلم زندگی دست به ابتکارات جالبی زدند و با راه اندازی کتاب برگر در فضای مدرسه به گسترش فرهنگ کمک کردند.

کوه گشت پدر و پسری

کوه‌گشت پدر و پسری با محوریت و برنامه ریزی توسط خود دانش آموزان پایه با همراهی معلم زندگی

وعده گروهی پایه نهم

مدرسه زندگی مفهومی است که به زمان رسمی مدرسه محدود نمی‌شود. معلم زندگی با دانش آموزان زندگی می‌کند و لذا وعده های گروهی معلم زندگی با دانش آموزان با توجه به موقعیت در خارج از فضای مدرسه با کنترل و نظارت مدرسه می‌تواند عاملی برای ایجاد صمیمت و ارتباط بیشتر دانش آموزان با همدیگر باشد.

تقسیم کار و مسوولیت پذیری در کلاس زندگی

در کلاس زندگی دانش آموزان مشارکت واقعی در امور مدرسه را در حوزه مسوولیت خود (قلمرو) تمرین میکنند، جلسه برگزار میکنند، تقسیم کار انجام میدهند، ایده میدهند، رای گیری میکنند و هزار و یک کار دیگر که در زندگی واقعی به آن نیاز خواهند داشت. مهمتر از همه اینکه این کارها بر اساس مساله و

پاکسازی طبیعت منطقه گردشگری کوه صفه

سرود برای همه

سرودخوانی یک مهارت است که نیاز به صدای خوب دارد! اما رکن مهمتر آن هماهنگی و همراهی با گروه است که گروه سرود را تبدیل به یک گروه سرود میکند. دانش آموزان در کلاس زندگی با همدیگر تمرین هماهنگی را میکنند.

از تولید به مصرف

برای انجام یک فعالیت درسی گروهی برای هر نفر نیاز به یک چشم بند داشتیم. با بچه ها تصمیم گرفتیم به جای استفاده از چشم بند آماده، هر نفر با تکه پارچه های بدون استفاده موجود در منزل یک چشم بند بسازیم. در حین ساختن چشم بندها موارد درسی و غیردرسی زیادی را مرور کردیم…

مهارتهای ارتباطی

تمرین مهارت ارتباط با دیگران در قالب مصاحبه گروهی با افراد جامعه برای رسیدن به پاسخ سوالات

بازدید از خانه مشروطه با برنامه‌ریزی دانش آموزان

از برنامه‌ریزی و هماهنگی تا اجرای اردوی بازدید از خانه مشروطه توسط دانش‌آموزان پایه هشتم با محوریت دروس تاریخ، هنر و مهمتر از همه زندگی

کلاس زندگی در حیاط دوم

باغچه زندگی

باغچه زندگی یکی از فعالیتهای مساله محور در کلاس زندگی است؛ تلاش برای به ثمر رساندن محصول، مراقبت و نگهداری، مدیریت تضاد و اختلافات، همدلی، توجه به مبدا آفرینش، جستجوی و جمع آوری اطلاعات و یافتن راه حل برای رفع مشکلات از جمله مهارتهایی است که در این فعالیت به صورت عملی در طول سال در حاشیه کلاس زندگی تمرین می‌شود.

آقا معلم (تدریس دانش آموزان)

مسوولیت محیط زندگی

در مدرسه زندگی همه نسبت به محیط زندگی مسوولیت دارند و تمرین مسوولیت پذیری در عمل انجام می‌شود. در اینجا قرار نیست صرفا درس بخوانیم و بقیه فضایی برای زندگی بهتر ما در این محیط فراهم کنند.

کارآزمون زندگی

کارآزمون یا آزمون عملکردی، آزمون است که تأکید بر فرآیندهای یادگیری فراگیر در سطوح مختلف تحصیلی دارد.

هندسه چشم بسته!

وقتی دو نفر یا بیش از دو نفر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و خواسته‌ها، ویژگی‌ها، انتظارات یا اهدافشان به هم گره می‌خورد، عملاً با گروه مواجه هستیم؛ مهارت کارتیمی مانند سایر مهارت ها نیاز به یادگیری تمرین دارد.

به شیرینی دونات

در مدرسه زندگی، مدیریت فضاهای مدرسه با خود دانش آموزان است؛ بیشتر قوانین را خودشان تعیین می کنند، خودشان اجرا می کنند و خودشان ناظر بر اجرا هستند. در اجرای این کارها ممکن است مشکلات، بگو مگوها و حتی کدورتهایی پیش بیاید؛ اما همه می دانند این ها همه در کنار لذت کار کردن و

وعده خانگی دوستان پایه هفتم

مدرسه زندگی مفهومی است که به زمان رسمی مدرسه محدود نمی‌شود. معلم زندگی با دانش آموزان زندگی می‌کند و لذا وعده های گروهی معلم زندگی با دانش آموزان با توجه به موقعیت در منازل می‌تواند عاملی برای ایجاد صمیمت و ارتباط بیشتر دانش آموزان با همدیگر و فراهم شدن بستر آشنایی و حتی ارتباطات خانوادگی،

برگزاری خلاقانه کلاس زندگی توسط دانش آموزان

بخشی از جلسات زنگ زندگی به صورت کامل در اختیار دانش آموزان است. معلم زندگی در این کلاس تلاش میکند در نقش هدایت گری با گروه ارائه کننده به نحوی برخورد کند که بتوانند به خوبی موضوع را یاد بگیریند و به همکلاسی های خود بیاموزند. دانش آموزان سعی میکنند با توجه به آن چه

تمهیدات زمستانه برای محافظت از باغچه زندگی

بازدید دانش آموزان پایه نهم از شرکت مهندسی نفت ابزار

یک اردوی هدفمند می‌تواند مکمل دروس مختلف باشد و دانش آموزان از نزدیک با کاربرد دروس مختلفی مانند شیمی، فیزیک و ریاضی در صنعت از نزدیک آشنا شوند و در کنار آن برای آینده خود با ««چشم باز» تری برنامه‌ریزی کنند.

وعده نمایشگاه کتاب

مدرسه زندگی مفهومی است که به زمان رسمی مدرسه محدود نمی‌شود. معلم زندگی با دانش آموزان زندگی می‌کند و لذا وعده های گروهی معلم زندگی با دانش آموزان با توجه به موقعیت در خارج از فضای مدرسه با کنترل و نظارت مدرسه می‌تواند عاملی برای ایجاد صمیمت و ارتباط بیشتر دانش آموزان با همدیگر باشد.