مدرسه زندگی صرفا یک شعار نیست که برخی از مدارس صرفا در عنوان، پسوند یا پیشوند آن را یدک میکشند. در مدرسه باید زندگی کرد و برای تحقق این شعار در مدل همت درسی به نام درس زندگی و معلمی به نام معلم زندگی در متن مدرسه جریان دارد. بر اساس مدل آموزشی همت درس تفکر و سبک زندگی که در مدل آموزش و پرورش وجود دارد و به درستی در اسناد بالادستی و سند تحول بنیادین به دروس اضافه شده است، بستر خوبی برای تحقق یادگیری مهارت‌های زندگی است اما زمان و پتانسیل اختصاص داده به این موضوع کافی نیست؛ بنابراین در مدرسه زندگی با اختصاص زمان بیشتر به این درس و باز تعریف آن و گسترش موضوع با تغییر نام به «درس زندگی» سعی در تحقیق اهداف سند تحول و شعارهای مجموعه همت به صورت شایسته دارد.

اصطلاح مهارتهای زندگی (Life Skills) برای اکثر ما آشناست. تعریف مهارتهای زندگی هم دشوار به نظر نمی‌رسد؛ مهارتهایی که به ما برای زندگی بهتر کمک می‌کنند! البته اتفاق‌نظر قطعی در مورد فهرست مهارتهای زندگی و اینکه چه چیزهایی را باید به عنوان مهارت زندگی ضروری دانست و به صورت دقیق وجود ندارد.

خودآگاهی و همدلی، تصمیم گیری و حل مسئله، تفکر خلاقانه و تفکر نقادانه، مهارتهای ارتباطی و مهارت مدیریت رابطه، مدیریت احساسات و هیجانات و مدیریت استرس از جمهل مهارتهایی است امروزه به عنوان حداقل مهارتهای زندگی لازم برای زیست در دنیای امروز از سوی بعضی کارشناسان پیشنهاد می‌شود. اما همانطور که بیان شد مهارتهای زندگی به این موارد محدود نمی‌شوند.

از سوی دیگر بسیاری از مهارتهای زندگی با آموزش رسمی و حفظ کردن مفاهیم الزاما منتقل نمی‌شوند و نیاز به تمرین و قرار گرفتن در موقعیت دارد. همه ما از اینکه کارگروهی فواید بسیاری دارد و حتی اینکه در کارگروهی ضعف های زیادی داریم آگاهیم و حتی دوست داریم کارگروهی انجام دهیم اما در عمل با شکست مواجه می‌شویم. در مدرسه زندگی سعی شده با فراهم کردن فرصت ها و موقعیت های واقعی، با استفاده از ظرفیت های زنگ زندگی به انتقال این مهارتها و درونی سازی آن ها کمک شود.

معلم زندگی هم تعریفی است که خاص مدرسه زندگی تعریف و تبیین شده است. معلم زندگی هم معلم است، هم یک دوست؛ همراهی در کنار دانش آموزان. معلم زندگی هم در نقش راهبر و معلم در کلاسهای زندگی هدایتگر کلاس است و هم به فراخور در کنار بچه ها در نقش دانش آموز در کلاس سایر دبیران حاضر می شود و حتی در کنار آنها به تکلیف حل کردن و امتحان دادن می پردازد.

تقسیم کار و مسوولیت پذیری در کلاس زندگی

در کلاس زندگی دانش آموزان مشارکت واقعی در امور مدرسه را در حوزه مسوولیت خود (قلمرو) تمرین میکنند، جلسه برگزار میکنند، تقسیم کار انجام میدهند، ایده میدهند، رای گیری میکنند و هزار و یک کار دیگر که در زندگی واقعی به آن نیاز خواهند داشت. مهمتر از همه اینکه این کارها بر اساس مساله و

از تولید به مصرف

برای انجام یک فعالیت درسی گروهی برای هر نفر نیاز به یک چشم بند داشتیم. با بچه ها تصمیم گرفتیم به جای استفاده از چشم بند آماده، هر نفر با تکه پارچه های بدون استفاده موجود در منزل یک چشم بند بسازیم. در حین ساختن چشم بندها موارد درسی و غیردرسی زیادی را مرور کردیم…

تدریس دانش آموزان

یکی از اصول محوری کلاس زندگی تدریس دانش آموزان است. در این وضعیت معلم زندگی کاملا در قالب یک دانش آموز در کلاس حضور پیدا میکند.

کارآزمون زندگی

کارآزمون یا آزمون عملکردی، آزمون است که تأکید بر فرآیندهای یادگیری فراگیر در سطوح مختلف تحصیلی دارد.

بهسازی قلمرو

مدرسه فقط محل درس خواندن نیست… در آن زندگی میکنیم. قرار نیست یک عده تمام تلاش خود را به این معطوف کنند که فضا را برای من فراهم کنند که من در آن درس بخوانم. خودم هم باید نسبت به محیط زندگی ام حساس باشم و احساس مسوولیت کنم؛ برای همین باید به فکر بهبود

زمانی برای کتاب

وعده‌ خانگی پایه نهم

مدرسه زندگی مفهومی است که به زمان رسمی مدرسه محدود نمی‌شود. معلم زندگی با دانش آموزان زندگی می‌کند و لذا وعده های گروهی معلم زندگی با دانش آموزان با توجه به موقعیت در منازل می‌تواند عاملی برای ایجاد صمیمت و ارتباط بیشتر دانش آموزان با همدیگر و فراهم شدن بستر آشنایی و حتی ارتباطات خانوادگی،

کلاس زندگی در حیاط دوم

ناژوان، حیاط دوم مدرسه

با شنیدن کلمه کلاس یاد چه چیزی میافتید؟ وقتی که به کلاس درس می اندیشیم ناخودآگاه اولین تصوری که از کلاس به ذهن ما می آید ، نیمکت های ردیفی و منظم، به همراه تخته سیاه و میز معلم و سطل آشغالی در گوشه کلاس می باشد.