پرسشهای متداول

برخی از پرسشهای متداول خانواده‌های محترم

سال تحصیلی ۹۸-۹۹ به دلیل ارتباط قبلی ما با دانش آموزان در فضای مجازی با شروع کرونا بدون یک روز تعطیلی کلاسها در فضای مجازی و آنلاین ادامه پیدا کرد و آزمونها سر وقت انجام شد. ولی اتفاق مهمتر آن سال استفاده از روشهای مختلف و رسیدن به برنامه قوی برای سال جاری بود. برای سال تحصیلی جاری از تابستان بستری کامل برای آموزش مجازی فراهم کردیم شامل سامانه LMS و محیط کلاس آنلاین (بیگ بلو باتن) برنامه درسی را هم طوری هماهنگ کردیم که در سه حالت سفید، زرد و قرمز با کمترین تغییرات قابل اجرا باشد. اهم فعالیت ها به شرح زیر است:

 1. ایجاد فضای بسیار شبیه به کلاس واقعی در کلاس آنلاین با رعایت تعداد کم فراگیران هر کلاس و قابلیت های بستر کلاس آنلاین
 2. پوشش آنلاین تدریس شنبه تا ۵ شنبه هر روز ۴ زنگ برای همه دروس
 3. گروه بندی فراگیران برای نوبت حضور اختیاری در مواقع زرد کرونایی(مهر و آبان و بهمن و …)
 4. پوشش محتوای درسی، تکالیف و آزمون ها در سامانه LMS
 5. کلاسهای اختیاری حضوری رفع اشکال قبل از امتحانات ترم(با پوشش آنلاین)
 6. اردوهای درون شهری بین دو ترم به صورت پایه ای در فضای باز با رعایت پروتکل ها در زمان زرد کرونایی
 7. وعده های غیر رسمی دانش آموزی با هماهنگی معلم زندگی در برخی پنج شنبه ، جمعه و عصرها با تعداد کم و رعایت شرایط
 8. زنگ ورزش اختیاری پنج شنبه ها در پارک ناژوان و ورزشگاه روباز خیام (به جز در مواقع قرمز کرونایی و بسته بودن بوستانها)
 9. کلاس های فشرده کارگاهی برایبخش عملی زنگ مهارتهایی که قسمت عملی داشتند.( در زمان های زرد کرونایی)
 10. انتخاب فعالیت های مناسب برای انجام در منزل در درسهای ورزش، زندگی، کار و فناوری، هنر و ..
 11. آزمون های حضوری آغازین(شهریور) و میان ترم اول(آبان ماه) با رعایت پروتکل ها
 12. صبحگاه هر روز آنلاین و مراسم های ملی – مذهبی با طراحی، اجرا و حضور تعدادی از دانش آموزان با پوشش آنلاین
 13. اعطای برخی مسوولیت های مدرسه به دانش آموزان در قالب دپارتمان های تخصصی (نظم، رسانه، نشاط، یادگیری، سلامت و …) با همراهی یک مشاور
 14. ارتباط تک به تک با خانواده ها و فراگیران توسط معلمین زندگی و تشکیل پرونده تربیتی
 15. جلسات خصوصی خانواده ها هر هفته با مشاور مدرسه (با پوشش حداقل یک نوبت کل دانش آموزان)
 16. جلسات آموزش خانواده و دیدار خانواده با دبیران به صورت مجازی

همت مدرسه ای غیردولتی است و به همت ۵ نفر از فارغ التحصیلان دبیرستان شهید‌ ازه‌ای و با حمایت جمع کثیری از فارغ التحصیلان این مدرسه و همچنین سایر دغدغه مندان فرهنگی شهر اصفهان و با هدف ایجاد محیطی برای آموزش صحیح در کنار تربیت تاسیس شده است.

 1. تخصص و تجربه آموزشی، پژوهشی و تربیتی مدارس استعدادهای درخشان در کادر و دبیران
 2. محیطی صمیمی و دوستانه با جمعیت کم در کلاس و مدرسه با شعار مدرسه زندگی
 3. اهتمام به مسئولیت پذیری دانش آموز بطور مداوم در امور مدرسه
 4. توجه به مهارت های زندگی در زنگ زندگی
 5. توجه به مهارتهای فردی در زنگ مهارت
 6. توجه به تفاوتهای فردی در دوره های پیشگامان
 7. کثرت اردوهای هدفمند به عنوان بخشی از آموزش و تربیت
 8. ارتباط مستمر با خانواده در متن تربیت توسط ارکان مختلف مدرسه به ویژه معلم زندگی

این سوال از دو جنبه قابل بررسی است؛ از منظر آموزشی و از منظر تربیتی.

از منظر آموزشی، تمام موضوعات کتاب‌های درسی در هر پایه تحت پوشش قرار می‌گیرند. علاوه بر آن با رویکرد مساله محور و اکتشافی عمق و گستردگی یادگیری بسیار بیشتر می شود. در واقع در مورد آموزش برنامه درسی ، تنها چیدمان موضوعات آموزشی و نحوه ورود و شیوه آموزش متفاوت است نه محتوای آموزشی. بنابراین تا اینجا از لحاظ آموزشی جای نگرانی نیست.

علاوه بر آموزش رشد ابعاد مختلف شخصیتی یادگیرنده نیز، در مدرسه پیگیری خواهد شد. لذا پس از طی دوره سه ساله انتظار می‌رود عزت نفس، خودشناسی، مسوولیت پذیری، توانمندی‌های فردی و اجتماعی و در یک کلام بلوغ فکری در خروجی مدرسه به طور محسوس با مدارس دیگر قابل مقایسه باشد. با این شرایط  از این منظر نیز جای نگرانی وجود ندارد.

 1. نگاه یکپارچه آموزشی و تربیتی به تمام کلاس ها و برنامه های مدرسه
 2. روش های روزآمد در کنار حفظ محاسن سیستم رایج
 3. تیم مشاوره قوی با برنامه و وقت گذاری چند برابر مدارس معمول
 4. تمرکز ویژه بر توانمندسازی نوجوان و غنی‌سازی و قابل درک کردن آموزش
 5. حذف رقابت های مخرب و ایجاد اضطراب های بیهوده
 6. اهتمام بر تعمیق مفاهیم و افزایش قدرت تحلیل و تفکر و مسأله پردازی
 7. تلفیق فعالیت‌های فوق‌برنامه و برنامه درسی در راستای تعمیق مفاهیم کتب درسی

همه فعالیت های مدرسه در قالب برنامه آموزشی- تربیتی طراحی می شود و درحد امکان در زمان رسمی مدرسه اجرا می گردد.

برنامه درسی موظف از نگاه آموزش و پرورش ۳۰ ساعت آموزشی است یعنی شنبه تا چهارشنبه هر روز ۸ تا ۱۳ بنابراین اگر در همت فراگیران شنبه تا پنج شنبه ۸ تا ۱۴:۳۰ حضور داشته باشند ساعات اضافه نسبت به موظف آموزش و پرورش با موارد زیر پر می شود:

 1. ساعات درسی علوم ، ریاضی و فارسی از موظف بیشتر است و معمولا تفکیکی به صورت فیزیک ، شیمی، زیست، حساب، هندسه و … ارائه می شود.
 2. ساعاتی به نام زنگ زندگی در برنامه هست که علاوه پوشش کتاب تفکر و سبک زندگی معلم زندگی ارتقای مهارتهای فردی و اجتماعی فراگیران را دنبال می کند.
 3. ساعتی به نام زنگ مهارت در برنامه هفتگی وجود دارد که فراگیران به انتخاب خود مهارتهایی را می آموزند.

بله، مدرسه تازه تاسیس است؛ اما تیم مدرسه سالهای بسیاری است که در دبیرستان اژه ای ۱ و مجمع فرهنگی شهید اژه ای مشغول همکاری و برنامه ریزی آموزشی تربیتی بوده و در تمام این سالها با رویکردهای ذکر شده در تلاش برای بهبود روش های آموزشی و تربیتی موجود بوده که نتایج آن در مجموعه های ذکر شده قابل رؤیت است.
به علاوه، برای تقویت بنیۀ نظری تیم و جلوگیری از انجام آزمون و خطا در روش ها، اعضای کلیدی از مدتها قبل با گروه های مطرحی که در این راستا فعالیت می کنند، ارتباط برقرار کرده است و برنامه و عملکرد چندین مدرسه عمدتا در تهران را دنبال می کند. از جمله می توان به مؤسسه های برهان، هدایت میزان (تهران)، دبیرستان صلحا، سراج، امام صادق(ع) تهران و … اشاره کرد.

به صورت خلاصه، این اهداف در دو محور پیگیری می شود.

 1. نیروی انسانی (معلمین و مربیان نخبه)
 2. برنامه آموزشی-تربیتی منسجم

اطلاعات بیشتر را در بخش معرفی همکاران و روش همت در سایت مدرسه مطالعه کنید.

از نگاه ما، آموزش و پرورش جدا از هم معنایی ندارد. مدرسه نقشی بسیار کلیدی در شکل دهی به شخصیت نوجوان دارد، مخصوصا در این روزگار که اکثر خانواده ها نمی توانند فرصت یا برنامه چندانی برای تربیت فرزند خود داشته باشند و آن را به مدرسه واگذار می کنند.
«همت»، مدرسۀ زندگی است؛ به این معنا که قصد دارد برای دانش آموزانش چنان برنامه ریزی کند که در نهایت این دوره سه ساله بر اساس شناخت مناسبی که از توانمندی های شخصی خود پیدا کرده اند، به گونه‌ای رشد کنند که توانمندی های فردی٬ فنی و علمی را در ذیل شخصیتی متفکر، خلاق، آزاده و مومن به صورت توامان داشته باشند تا ان‌شاءالله در مسائل زندگی واقعی قدرت حل مسئله در راستای پیشرفت را داشته باشند. برای آشنایی بیشتر، ۵ اصل آموزشی تربیتی مدرسه همت را ببینید.

اکثرا معلم یا فارغ التحصیل دبیرستان اژه ای بوده اند. لذا طیف سنی از ۵۵ تا ۲۲ سال دارند، البته اکثریت با جوانها است.

جوانگرایی در عین تجربه و تخصص شاخص‌های انتخاب همکاران در همت است. یکی دیگر از ویژگی های کلیدی همکاران و دبیران در مدرسه همت جامع و چندبعدی بودن شخصیت آنهاست؛ که در شکل دهی مدرسه زندگی نقش کلیدی داشته است. برای همین در مدرسه همت مهندس معلم، دکتر معلم، طلبه معلم و … زیاد دیده می‌شود. افرادی که تدریس و آموزش از جمله دغدغه های اصلی زندگی آن‌ها است؛ اما مهارت و توانمندی خاص در حوزه های دیگر نیز داشته باشند و بتوانند از شخصیت ذوابعاد خود به دانش آموزان بهره برسانند.
همچنین تاکید بر ارتباط جدی کادر اجرایی مدرسه در حوزه تدریس و ارتباط تنگاتنگ با دانش آموزان یکی دیگر از شاخصه‌های روش همت می‌باشد. لذا تمامی کادر اجرایی مدرسه نیز حداقل یک کلاس درس با دانش آموزان خواهند داشت تا ارتباط بیشتری با فراگیران برقرار شود.

تیم «همت» در کنار ارتباط مشاوره ای با بزرگان آموزش و پروش اصفهان، از همکاری تلفیقی نیروهای باتجربه و سرآمد رسمی و فارغ‌التحصیلان دبیرستان شهید اژه‌ای بهره مند است تا در نتیجه هم افزایی این دو مجموعه بهترین نتیجه را به دست بدهد.

مدرسه همت شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷:۴۵ الی ۱۴:۳۰ برقرار است. سیاست مدرسه بر این است که اکثر فعالیت های فوق برنامه نیز در قالب برنامه درسی اجرا شود و برنامه های خارج از وقت به حداقل برسد.

پس از مرحله پیش ثبت‌نام خانواده‌ها گروه‌بندی شده و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به جلسه حضوری دعوت می‌شوند. بنای این جلسات، آشنایی اولیه و دوطرفه است. لذا روش و ویژگی های مدرسه همت برای خانواده ها تبیین می‌گردد و به سوالات پاسخ داده خواهد شد. همچنین بخشی از ارزیابی مربوط به خانواده نیز در این جلسه انجام خواهد گرفت.
همزمان با جلسه والدین، دانش‌آموزان در گروه‌های کوچک‌تر به فعالیت‌هایی خواهند پرداخت که هدف آنها ارزیابی اجمالی بخشی از استعدادها و توانمندی‌ها و ویژگی‌های ایشان است. این سنجش از گونه بررسی عملکردی و با استفاده از خروجی‌های تحویلی و مشاهدات مربی همراه گروه می‌باشد و محورهای کلی ارزیابی عبارت اند از: ویژگی‌های شخصیتی، هوش‌های چندگانه و استعداد تحصیلی و توانمندی یادگیری (ریاضی، فارسی، علوم)

شهریه ثابت مدارس غیردولتی توسط آموزش و پرورش ابلاغ خواهد شد و به اطلاع خواهد رسید. علاوه بر شهریه ثابت هزینه کلاسهای اضافه بر موظف آموزش و پرورش و دیگر خدمات آموزشی و تربیتی در ابتدای سال با تصویب انجمن اولیا و مربیان اعلام می‌گردد. به طور کلی شهریه این دبیرستان درحد شهریه متعارف اکثر مدارس مشابه است و از مدارس VIP خیلی کمتر است.