خانواده در متن

مهمترین رکن تربیت در زندگی انسان خانواده است. برای همین هیچ مجموعه ای نمیتواند ادعا کند که قصد تربیت دارد ولی ارتباط با خانواده ندارد. لذا خانواده در اجرای همه اصول مدرسه علی الخصوص تربیت دینی نقش اساسی دارد و در مقایسه نقش تربیتی خانواده و مدرسه، اصالت را باید به خانواده داد. اولین و مهمترین دلیل این است که ولایت الهی پدر و مادر از بین رفتنی و قابل تفویض نیست. ثانیا دانش آموز زمان بیشتری در خانواده صرف میکند. ثالثا محیط خانواده علی القاعده عاطفی‌تر است و عنصر عاطفه نقش اساسی در تربیت دارد.

نقش های تأییدکنندگی، تکرار کنند‌گی، تکمیل‌کنند‌گی، گفتگوکنند‌گی، مشورت‌دهی و مشارکت‌کنند‌گی از نقشهایی است که در خانواده در کنار مدرسه میتواند به ایفای نقش بپردازد.

از این رو است که ارتباط خانواده و مدرسه، خانواده و مربیان، خانواده ها با همدیگر باید در مراتب مختلف مورد توجه قرار گیرد و این ارتباطات شبکه ای گسترده تحت عنوان خانواده همت تشکیل میدهد که باید با هم در ارتباط مستمر باشند. نقش مدرسه در ایجاد فرصتهایی برای شکل گیری این گراف خانوادگی است که باید رابطه ها را ایجاد نماید، اما استمرار این رابطه باید از طرف خانواده ها پیگیری شود.

 برخی از تمهیدات اندیشیده شده برای تحقق خانواده محوری در مدرسه زندگی به شرح زیر است:

  1. سلسلسه جلسات آموزش خانواده
  2. دورهمی های خانواده
  3. ارتباط معلم زندگی و خانواده
  4. زمینه سازی تعمیق روابط فرزندان و خانواده با ارجاع به خانواده
  5. تعریف برخی از فعالیتهای خانواده محور در کلاس زندگی و سایر دروس

 

جلسه دانش افزایی والدین با حضور دکتر یاوری

سرکارخانم دکتر یاوری دانش‌آموخته فرزانگان اصفهان، دارنده مدال طلای کشوری المپیاد کامپیوتر، فارغ‌التحصیل مقطع دکتری رشته مهندسی صنایع از دانشگاه برکلی، مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت معاونت سرآمدان بنیاد ملی نخبگان، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و اکنون رییس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) هستند. در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۹، مراسم تکریم و معارفه

جشن تشریف ۹۸

جشن تشریف دانش آموزان هشتم در سال ۹۸ با حضور حجت الاسلام علی صغیرا و پدران بزرگوار دانش آموزان برگزار شد.

برگزاری جلسات آشنایی خانواده و دبیران و تبیین برنامه‌های سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰

جلسه دیدار دبیران و والدین – آذر ۱۴۰۰

از علم تا عمل سواد رسانه‌ای

در کلاس زندگی آموخته های خود را درباره Microsoft Word را در جهت طراحی سوالات به صورت کاملا حرفه‌ای (جدول بندی و …) استفاده کردند و از کتاب ۱۵۰ هشتگ سواد رسانه ای سوالاتی برای والدین خود طراحی کردند.

جلسه خانواده شروع سال تحصیلی ۹۸ پایه هشتم

جلسه آغازین سال تحصیلی ۹۷

اولین جلسه آغازین سال تحصیلی ۹۷ و آشنایی خانواده ها با کادر مدرسه و مربیان و دبیران برگزار شد.

جشن میدانی و خانوادگی نیمه شعبان

در آستانه نیمه شعبان و میلاد مبارک امام زمان (عج) دانش آموزان با کمک معلم زندگی خود و تایید تصمیم گرفتند یک جشن میدانی در فضای باز ناژوان برگزار کنند.

هم‌افزایی و کتابخوانی دسته‌جمعی مادران دانش‌آموزان

مدرسه زندگی، فقط یک مدرسه نیست؛ یک خانواده است که باید ارکان مختلف آن با هم ارتباط داشته باشند و هم افزایی کنند.